Prvý splav

Je vhodné vyskúšať na nenáročnej a príjemnej rieke. Skúste splav Ondavy alebo Laborca. Budete prekvapení, aké pekné zákutia ponúkajú naše rieky.

Nesedeli ste v živote v kanoe a nedržali ste padlo v ruke? Žiadny problém, ak sa plánujete vybrať na splav s kolegami z práce, rodičia s deťmi nad 10 rokov, partia na dovolenke alebo doma, vysvetlíme vám základy ovládania kanoe na tečúcej vode, poskytneme vám popis trasy splavu.

Ak ste plavci a nie je vám cudzí pohyb v prírode, po krátkom zaškolení ovládania kanoe, nami ponúkame úseky v pohode zvládnete a budete bohatší o skvelé zážitky na vode.

Lode a materiál vám dopravíme na miesto štartu a späť z miesta cieľa.Sedliská (most pod hradom) r. km 58,6 - Hencovce, žltý most r. km 51,3


Najvhodnejšia trasa pre úplných začiatočníkov, bez hatí a veľkých prekážok, celoročne splavný úsek. Ondava príjemne tečie plytkým riečišťom, počas plavby dostatok možností na zoznámenie sa s kanoe a riekou. Oddychnite si v prírode trochu inak!

Zídeme sa v dohodnutý čas pri rieke pod hradom Čičva v obci Sedliská. Auta môžete zaparkovať pri reštaurácii, v bývalom kameňolome pod hradom alebo rovno pri rieke. Ak prídete na bicykloch, tie vám v obmedzenom množstve prevezieme do cieľa v Hencovciach. Ak prídete autobusom, zo zástavky je k vode asi dvesto metrov. Na štarte vás vybavíme pádlami, deti a neplavcov plávacími vestami, rozdelíme do lodí po dvojiciach – ľahší háčik a ťažší zadák. Do plastových sudov si naložíte náhradne tričká, kraťasy, mikiny, prípadne aj pršiplašte. Ak sa plánujete prevrátiť viackrát, môžete brať aj násobky uvedených vecí. Mobily a bežné fotoaparáty sa tiež cítia lepšie v sude a zabalené v nepremokavom obale. Najneskôr v polovici splavu si spomeniete, že by sa zišlo niečo na pitie – takže fľaša tekutiny sa zíde. Pozrite si ako na vodu.

Pod mostom si vyskúšate stabilizovanie lode, základne zábery, kormidlovanie a ďalšie potrebné úkony. Počas plavby bude háčik(sedí vpredu) sledovať prípadne prekážky ( konáre, plytčiny, kameňe) a včas upozorní zadáka(sedí vzadu), na ktorú stranu sa im treba vyhnuť. Splav tohto úseku trvá začiatočníkom 1,5 - 2 hodiny, vrátane záškolenia, krátkych zástavok spojených s neplánovaným výstupením a opätovným nalodením, prípadne chytaním padiel, tričiek a okuliarov – tie sa hľadajú veľmi ťažko.

V Hencovciach splav končí pod žltým mostom uprostred obce, vaši vodiči môžu zaparkovať vedľa predajne Jednota. Ak vaše auta zostali pod hradom, vodičov zvezieme naspäť a tí si pre vás prídu.

Cena: 18 € za loď *, v cene je požičanie pádiel, viest a plastového suda vrátane dopravy lodí. Splaviť rieku môžete počas celého týždňa. Doprava autobusom do Sedlísk, naspäť autobusom alebo vlakom z Hencoviec (pozri www.cp.sk), prípadne vlastná. Vodičov zvezieme z cieľa k zaparkovaným autám.

Ak ste ubytovaný na niektorom zo stredísk Veľkej Domaše, stiahnite si harmonogram dopravy , aby ste vedeli ako sa dostať na začiatok splavu a potom späť na Domašu.

* Ceny platia pri požičaní 4 a viac lodí.

Obvyklé časy začiatku splavu sú o 9.00 a 14.00 počas víkendov. Počas pracovných dní o 16.00 alebo podľa dohody.


Strážske r. km 58,1 - Petrovce nad Laborcom (hať) r. km 45,0


Celoročne splavný úsek vhodný na prvý splav - príjemná trojhodinová plavba štrkovým riečišťom. Celá trasa vedie mimo obcí, ponuka pekné riečne scenérie a pohľady na masív Vihorlatu, možnosti kúpania pri obciach Staré alebo Naciná Ves. Záverečný úsek vedie lužným lesom pri obci Petrovce nad Laborcom. Vytiahnite potomkov od počitačov do prírody!

Stretneme sa v dohodnutý čas pri rieke za piatym kamenným stupňom od mosta v Strážskom. Auta môžete zaparkovať pri hostinci Da Bafone v Krivošťanoch(na mapke označené ako: "Stretnutie"). Od mosta sa vydáte peši po prúde po pravej strane rieky asi 1 km ( poľná cesta, plna výmoľov - čiže autom celkom funky). Ak prídete na bicykloch, tie vám z miesta štartu v obmedzenom množstve prevezieme do cieľa v Petrovciach.

Ak prídete autobusom alebo bicyklom najlepší prístup je zo štátnej cesty, od Michaloviec miniete tabuľu s označením obce Strážske a hneď za ňou prvá odbočka doprava. Asi po 100 metroch sa dostanete na križovatku s odbočkou do záhradkarskej osady vľavo - pokračujete a o niekoľko metrov ďalej uvidite vpravo oplotený areál vodárni. Vy však pokračujete rovno poľnou cestou k rieke, a po dosiahnutí rieky odbočíte doprava a pokračujete ďalších asi 200 m.(oranžová trasa na mape, 4 fotka viď hore)

Na štarte vás vybavíme pádlami, deti a neplavcov vestami, rozdelíme do lodí po dvojiciach – ľahší háčik a ťažší zadák. Do plastových sudov si naložíte náhradne tričká, kraťasy, mikiny, prípadne aj pršiplašte. Ak sa plánujete prevrátiť viackrát, berte aj násobky uvedených vecí. Zoberte si aj niečo na pitie a jedenie. Pozrite si ako na vodu.

Takto vybavení a obutí si na pokojnej hladine vyskúšate stabilizovanie lode, základne zábery a kormidlovanie. Počas plavby bude háčik sledovať prípadne prekážky ( konáre, plytčiny, kamene) a včas upozorní zadáka, na ktorú stranu sa im treba vyhnuť.

Splav tohto úseku trvá začiatočníkom asi 3 – 3,5 hodiny, vrátane zaškolenia, krátkych zastávok na osvieženie, spojených s neplánovaným vystúpením a opätovným nalodením, prípadne chytaním pádiel, tričiek a okuliarov – Ray Ban a pod. radšej nechajte doma.

Cena: 24 € za loď *, v cene je požičanie pádiel, viest a barelu vrátane dopravy lodí. Doprava autobusom alebo vlakom do Strážskeho, naspäť autobusom alebo vlakom z Petroviec (pozri www.cp.sk ). prípadne vlastná autom, bicyklom alebo peši.

* Ceny platia pri požičaní 4 a viac lodí.

Obvyklé časy začiatku splavu sú o 9.00 a 14.00 počas víkendov. Počas pracovných dní o 16.00 alebo podľa dohody.

r. km - riečny kilometer udáva vzdialenosť od ústia riek

Spojte sa s nami na Facebooku a buďte informovaný o každej novinke čo najskôr.